Bandoneon w Filharmonii

25 lutego w Filharmonii w wykonaniu Klaudiusza Barana będzie można posłuchać część muzycznej spuścizny Piazzolli podczas występu obok Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej. Klaudiusz Baran otrzymał “Fryderyka” w 2003 r. za album “Astor Piazzolla – Tango”.

Celem koncertu jest zapowiedź płyty ze znanymi i mniej znanymi utworami Piazzolli, która ma się ukazać na rynku jeszcze w tym roku.

Czym jest Bandoneon

Bandoneon to instrument pochodzący z Niemiec, został odkryty przez Argentyńczyka Astora Piazzollę dorastającego w Nowym Jorku. Piazzolla odnowił tango, tworząc własny gatunek tango nuevo. Muzyka ta jest uznawana jako muzyka do słuchania, a nie do tańczenia.

Piazzolli wyjechał do Paryża w latach 50., gdzie miał rzadko spotykaną możliwość kształcenia się pod okiem legendarnej Nadii Boulanger. Do jego śmierci w 1992 r., Piazzolli liderował własnemu kwintetowi zdobywając z nim światową rozpoznawalność. Na początku lat 80. Astor Piazzolli zdobył międzynarodową sławę i uznanie, jako lider Quinteto Tango Nuevo, wykonując tango nuevo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *